Проучване, проведено от Държавната агенция за закрила на детето съвместно с Регионално управление на образованието – Пловдив и Българска академия показва, че 70,8% от учениците са в онлайн пространството от един до три часа всеки ден. 31 процента отделят от деня си от 2 до 4 часа, за да са в мрежата.
Навлизането на дигиталните средства в ежедневието, постави децата в ситуация на постоянна стимулация на сетивата им – пеещи и танцуващи човечета, странни физиономии на емотикони, ярки цветове, множество бързо сменящи се картинки. Дигиталният свят е свръхвъзбуждащ, краткотраен и не позволяващ да се свържеш наистина с това, което се случва в него.
Това уврежда емоционалния и мотивационния свят на децата и млади хора. Нормалният човек не прилича на емотиконите със странни физиономии, не пее, не танцува, не е като цветните картини на екрана. Реалният свят иска търпение, контакт, време за свързване. Това важи и за ученето.
Все повече научни изследвания потвърждават, че прекарването пред телефоните и таблетите на прекалено много време води до пристрастяване, социална изолация, тревожност и депресия. При възрастни между 18 – 25 години прекалените дигитални или телевизионни развлечения причиняват изтъняване на най-външния слой на мозъка, отговорен за обработката на паметта и когнитивните функции, като вземане на решения и решаване на проблеми.
Педиатрите съветват родителите да въведат правила, ограничаващи времето на децата пред телевизора, компютъра, смартфоните и други устройства до един или два часа на ден. Според специалистите безконтролното използване на медиите може да има сериозни последици, свързано е с прояви на насилие, интернет тормоз, проблеми в училище, затлъстяване, нарушения в съня и много други проблеми.