В края на срока не е толкова лесно да преговорим по всички премети и да си възстановим наученото в паметта
Паметта ни помага да запомним и при необходимост да възпроизведем информацията от наученото. Тя притежава три свойства закодиране, съхраняване и извличане. Закодирането се отнася до това как научаваме и разбирате информацията. много важно да закодирането е вниманието. Затова когато учим е по-добре да държим настрани всякакви разсейващи средства , особено телефона с нотификациите J. Също така, когато придадем емоции и смисъл на нещо конкретно, е по-вероятно да го запомним и да си го припомните по-късно. Например телефонният номер на човек, към когото имате интерес, някак бързо остава в паметта ни. Съхранението е свързано с количеството информация в мозъка, къде се намира тя и колко дълго ще се задържи в двете хранилища – за краткосрочна и дългосрочна памет. От своя страна извличането се отнася до начина, по който достигате до нашите помени.
Няколко добри идеи как да организирате преговора си в края на срока:
Чрез мисловни карти: Мисловните карти са метод, по който лесно и бързо можем да представим мисли и идеи в графичен вид. Освен че имаме възможност да ги начертаем на ръка или да ги направим чрез приложение на мобилното си устройство, можем да ги съставим и чрез онлайн инструменти. Ако още не сте изпробвали този начин на учене и преговор, изгледайте видеата и опитайте.
https://www.youtube.com/watch?v=jz5_K-a4j4k
https://www.youtube.com/watch?v=IKVHV7g343o
Като в приказката за Хензел и Гретел: чрез оставяне на трошички по пътеката, за да намерят обратния път до дома, по сходен начин човек може да прави същото, така че по-лесно да помни.
При тази техника най-напред се запаметява някакво познато място с всички елементи, които го съставят. Например, може да се използва стая или апартамент и разположението на мебелите и стаите вътре. След това, за да запамети нещо, в своето въображение човекът „преминава“ поетапно през всички места и им разпределя на ум по един предмет, име, задача или каквото и да е друго, което трябва да бъде запомнено.
Така се изгражда визуална мисловна картина, с която се свързват местата в стаята и отделните обекти. Извличането им в паметта се постига чрез мисловна „разходка“ из пространството, с което паметта се активира и в нея се извиква търсеното.
Може да използвате и кутия с множество чекмеджета или жилищна сграда с етажи и др, където да подреждате мислено термините от урока.
Чрез малки стъпки с накъсване на информацията на малки, логически свързани единици, които са лесни за разбиране:
Опитайте се да преговаряте по Раздели с малки парчета информация и записване на ключови думи от всеки раздел. Така във времето в съзнанието се формира по-голям набор от информация, който по-лесно може да бъде извикан, когато е необходимо.
Например, когато изучавате чужд език, можете да учите по-голям брой думи дневно, ако ги групирате в съзнанието си на битови предмети, животни, професии или други.
Доброто старо повтаряне също е вариант: Повторението, особено на глас, или в писмен вид на една и съща информация работи безотказно за нейното съхранение в дълготрайната памет. Това допълнително се подпомага, ако я разпределяте на по-малки „порции“ и я повтаряте в продължение на повече време с кратки почивки между тях.
Помнете, че паметта се тренира, също като мускулите !!!