Пълноценният сън е от ключово значение за доброто здравословно състояние на всяко дете или подрастващ. Той оказва влияние върху функциите на мозъка като памет и концентрация, а също и върху цялостното настроение и психика.
Нищо не може да замени нощния сън. Множество процеси се случват в тялото по време му. Мозъкът сортира информацията, която е събрал през деня и отделя излишни токсини. Тялото възстановява клетки, натрупва енергия и възпроизвежда молекули на различни хормони и протеини, мускулите се въстановяват от натоварвания през деня и позволяват развитието на нови тъкани.
Когато подрастващите не спят достатъчно, всичко това се обърква и те стават раздразнителни, трудно контролират емоциите си и често се справят лошо с ученето.
10 – 11 часа сън са достатъчни на децата между седем и дванадесет години. След 12-тата година продължителността на съня намалява, като при тийнейджърите тя е около 8 – 9 часа, колкото при възрастните.
Върху съня оказват влияние: натрупаните пред деня емоции; тревожността от задачите на утрешния ден, стимулиращите напитки и храни и не на последно място ползването на дигитални устройства преди заспиване.
Родителите имат основна роля да осигурят пълноценния сън на детето или тийнейджъра.
- Сънят трябва да е приоритет на цялото семейство, а родителят- модел за подражание;
- Средата в дома вечер трябва да е тиха и успокояваща;
- Храната, като и напитките вечер да са леки, без стимулиращи съставки.
- Електронни устройства да се изключат поне час преди лягане;
- Интензивността на активности вечер да е по-умерена.
- Ставането сутрин да е плавно, а не в последния момент преди тръгването за училище.
Сънят е жизнено необходим за правилното физическо и ментално развитие на организма. Създаването на правилен режим на сън и бодърстване и придържането към него има благоприятен ефект върху ежедневието, но също допринася за добро внимание, поведение, лесно научаване, подобрява паметта и балансира емоциите. Недоспиването увеличава риска от високо артериално налягане, затлъстяване и депресия.