Талантливата Василена печели трофеи от музикални конкурси и мечтае да се занимава с гейм дизайн.
16-годишната Василена Василева печели отличия от почти всеки музикален конкурс, на който се яви, но мечтае да проектира герои за компютърни игри. Казва, че музиката е удоволствие и възможност да пътува по света, да се среща с интересни хора и да трупа приятели, но истинското призвание за нея си остава гейм дизайнът. Затова Васи, както всички я наричат, е избрала паралелката „Графичен дизайн“ в СУ „Емилиян Станев“, чийто класен ръководител е Маргарита Рачкова.
„Когато бях на 6 години, майка ми ме заведе в „Пеещи камбанки“ и на мен ми хареса. Зная, че тя самата някога е мечтала да бъде певица, затова ми предложи да и на мен да пея. Аз казах, че нямам нищо против да опитам и ми хареса. Не след дълго се преместих в Детско естрадно студио „Румина“ при г-жа Румяна Начева и все още ходя на уроци там“, разказва Василена, която пее пред своите учители и съученици на всеки празник в гимназията, в която учи.
Милена Димитрова е вокалният педагог в студио „Румина“ и Васи не крие, че много обича да работи с нея. „Тя е възпитаник на тази школа, печелила е куп награди и има чудесна техника. Техниката на пеене е едно от важните условия да си добър изпълнител и още по-важно е педагогът да бъде мотиватор. Милена Димитрова ни научи на кураж, а за мен това е от голямо значение, защото принципно не съм от куражлиите. Когато чуя някой по-висок тон и се отказвам, но тя все ми повтаря, че мога да се справя, защото просто си го мога“, усмихва се Василена. И допълва, че в студиото тя се учи и да стои правилно на сцената, да се движи красиво и да владее публиката.
„Сребърна Янтра“, конкурсът, който организира и провежда ръководителят на студио „Румина“ Румяна Начева, е музикалното състезание, което Василена обича най-силно. Преди няколко години, точно когато никой не очаквал, Васи грабнала първата награда в своята възрастова група.
Другите любими конкурси на талантливата тийнейджърка са в Италия и Румъния. От там са и отличията, които я правят особено горда.
„В Сардиния участвах в един много интересен конкурс. Това беше и първото ми ходене в Италия и много ми хареса. Но да ти разкажа за конкурса. Там спечелих първо място и насъбрах страхотни емоции, благодарение на нестандартната организация на състезанието. Ние пеехме в различни градове и все в крепости. Природата беше изключителна, ние пеехме, състезавахме се и едновременно с това радвахме публиката. Другият конкурс, който помня, е в Кампулунг, Румъния. Помня го не само защото се върнах с трофей, а защото хората бяха мили и усмихнати“, разказва Василена, която е горд член на клуб „Успелите деца на България“ на фондация „Димитър Бербатов“ за 2019, 2020, 2021 година.
Тя обича да пее и да се състезава с динамични парчета. Наясно е с факта, че повечето изпълнители на нейната възраст, предпочитат лиричните и тъжни песни, защото вярват, че бавните мелодии са по-конкурсни. Василена обаче е категорична, че ако изпееш както трябва бърза песен, не само ще спечелиш отличие, а и ще донесеш повече радост на публиката, която се отегчава да слуша само лирична музика.
И, когато става дума за награди, Васи признава, че има зад гърба си музикални състезания, от които се е връщала без никаква награда. Но казва, че майка й от малка я е научила, че по-важно от наградата е да се справи достойно с това, с което се е заела, затова тя няма проблем със загубите. „За мен голямата награда е да отида, да се запозная с нови хора и с нови държави, да науча повече за културата на съответната страна, за историята на града, в който е конкурсът. Надявам се да имам шанса и късмета да отида на конкурса в Рим, към който сега съм се прицелила. Преди две години ни поканиха и на едно музикално състезание в Русия, но коронавирусът провали пътуването ни. По обясними причини и сега няма да ми се случи този конкурс, но се надявам… някой ден“, усмихва се тийнейджърката.
Когато не пее, Василена рисува. Участва в конкурси с картините си и печели награди, защото и като художник е много талантлива. Голямата й мечта обаче си остава гейм дизайнът. „Искам да създавам герои за компютърни игри. Аз всъщност и сега го правя, на героите ми си остават все още неизвестни. Надявам се да започнат да оживяват. Опитвам се да търся и такива конкурси, да участвам, за да трупам опит, макар че в България това занимание все още не е особено популярно. Затова, когато завърша 12 клас, ще отида да уча в Амстердам“, казва Василена. И уточнява, че героите се създават ето така: „Някой измисля сюжета. После разказва историята на дизайнер като мен и аз по тази история започвам да създавам героите. Трябва да им измисля външност, ако има белези, какви да са те, да им намеря точния характер, да реша какви сили ще притежават“. За нея идеалните герои, поне на този етап, имат суперсили и умеят да минават през времето, защото са герои във фентъзи и екшъни.