Първата си самостоятелна изложба подреди дванадесетокласникът от СУ „Емилиян Станев“ Николай Василев. Експозицията се нарича „Паралелен свят“, разположена е на първия етаж в училището и в нея са включени 25 работи, които Николай е правил в часовете по графичен дизайн или самостоятелно вкъщи.
В експозицията има етикети, опаковки, рекламни плакати, плакати, които представят проблемни теми. Има и цялостни фирмени идентичности. „Това означава представянето на цялата гама рекламни материали за една фирма. Като се започне от лого на компанията, представяне в социалните мрежи – Фейсбук, Инстаграм, Туитър, разработване на сайт, на визитни картички, опаковки, ако фирмата е за храна, брандиране на автомобили, когато това е нужно“, обяснява Николай, който тази година завършва професионалната паралелка „Графичен дизайн“ и е част от първия випуск на тази специалност в търновската гимназия. В изложбата е показан и проектът за стенопис, който Николай е изработил за кабинета по графичен дизайн. На стената е изобразена стилизирана човешка глава, има и надпис, който казва: „Този компютър не е мозък. Използвай твоя!“.
„Безспорно Николай не е единственият талантлив ученик, но нещото, което коренно го отличава от всички останали, се нарича самодисциплина. Благодарение на това и на многото труд, който той вложи през всичките тези пети години на обучение, се стигна до тази изложба. Оказа се, че той има толкова достойни за показване работи, че рамките не ни достигнаха, мястото също се оказа малко. Неговите съученици и по-малките ученици ще видят учебни работи, както и работи, които е правил самостоятелно вкъщи по негова инициатива. Така че това е изложба – награда за неговия труд“, коментира учителят по графичен дизайн Венцислав Цонев, чиято е и идеята за тази експозиция. Николай получил подкрепата и на класния си ръководител Галя Георгиева и така изложбата станала факт.
„Когато след 7 клас трябваше да избирам къде да кандидатствам, дойдох тук без да имам ни най-малка представа какво е графичен дизайн. Мислех си, че е нещо, свързано повече с математика, макар да знаех, че „Емилиян Станев“ е арт училище. Другата ми идея беше да кандидатствам приложно програмиране в Природо-математическата гимназия, което се радвам, че не направих тогава. Приеха ме тук и семейният съвет реши, че тук ще уча“, разказва Николай. И признава, че в 10 клас, когато всички си останали вкъщи заради ковида, той разбрал колко интересна специалност си е избрал да учи.
„Имах време да чета, да разглеждам в интернет, да гледам клипове и открих, че графичният дизайн много ми харесва. Имахме тогава една задача на тема „Вирус“, обаче аз нямах никаква идея как да я реализирам и трябваше доста да почета и да поровя в интернет за информация. И разбрах, че графичният дизайн е 95 % мислене, останалото е умението да рисуваш“, казва още Николай. Той е решил да продължи да се занимава с графичен дизайн, затова ще учи визуални изкуство. Не е избрал още университета, но е категоричен, че ще учи в България.